Committees

It is the responsibility of each Council member to participate in several committees established by Council and meetings of other external boards and committees to which Flagstaff County is a member.

Appointments of elected members are made annually at the organizational meeting of Council held in October. For this term, appointments have been made as follows:

REEVE
Gerald Kuefler

DEPUTY REEVE
Gunnar Albrecht

AGRICULTURAL SERVICE BOARD
Jim Matthews (Chairperson)
Wade Lindseth (Vice Chairperson)
Rick Manning
Gerald Kuefler
James Brodie
Gunnar Albrecht
Gary Matthiessen

MEMBERS AT LARGE
Garret Jackson
David Hihn
Howard Shield
Colin Matthiessen

ALTERNATIVE LAND USE SERVICES (ALUS) PARTNERSHIP ADVISORY COMMITTEE
Jim Matthews
Rick Manning
Wade Lindseth

ALBERTA PESTS ACT APPEAL COMMITTEE
All ASB Members at Large

BATTLE RIVER ALLIANCE FOR ECONOMIC DEVELOPMENT (BRAED)
Gunnar Albrecht
James Brodie (Alternate)

BATTLE RIVER RESEARCH GROUP (BRRG)
Gary Matthiessen
Wade Lindseth (Alternate)

BUILDING COMMITTEE
Gerald Kuefler
Gunnar Albrecht
Jim Matthews
Wade Lindseth
Rick Manning
James Brodie 
Gary Matthiessen

CITIZENS ADVISORY COMMITTEE
Gunnar Albrecht

DAYSLAND INTERMUNICIPAL DEVELOPMENT STRATEGY COMMITTEE
Wade Lindseth
Gary Matthiessen

DIPLOMAT MINE MUSEUM
Gerald Kuefler
Gary Matthiessen (Alternate)

EDUCATIONAL SCHOLARSHIP COMMITTEE
Wade Lindseth
Gunnar Albrecht
Gary Matthiessen

EMERGENCY MANAGEMENT COMMITTEE
Gerald Kuefler
Gunnar Albrecht

EMERGENCY SERVICES COMMITTEE
Jim Matthews
James Brodie
Gary Matthiessen

FLAGSTAFF COUNTY LIBRARY SUPPORT COMMITTEE
Gunnar Albrecht
James Brodie (Alternate)

FLAGSTAFF FAMILY & COMMUNITY SERVICES (FFCS)
Gunnar Albrecht
Jim Matthews (Alternate)

FLAGSTAFF INTERMUNICIPAL PARTNERSHIP COMMITTEE (FIP)
http://flagstaffinterpartnership.com

Gerald Kuefler
Jim Matthews (Alternate)

FLAGSTAFF MEDICAL RECRUITMENT & RETENTION COMMITTEE
Gerald Kuefler

FLAGSTAFF REGIONAL HOUSING GROUP (FRHG)
Gunnar Albrecht
Wade Lindseth
Gerald Kuefler (Alternate)

FLAGSTAFF WASTE MANAGEMENT AUTHORITY
James Brodie
Rick Manning (Alternate)

FORESTBURG INTERMUNICIPAL DEVELOPMENT STRATEGY COMMITTEE
Gerald Kuefler
Wade Lindseth

HARDISTY INTERMUNICIPAL DEVELOPMENT STRATEGY COMMITTEE
Jim Matthews
Rick Manning

HONORARY FIRE GUARDIANS
All Council

IRON CREEK WATERSHED
James Brodie
Wade Lindseth (Alternate)

KILLAM INTERMUNICIPAL DEVELOPMENT STRATEGY COMMITTEE
Gunnar Albrecht
James Brodie

PARKLAND REGIONAL LIBRARY COMMITTEE
Rick Manning
Gerald Kuefler (Alternate)

RECREATIONAL PARKS COMMITTEE
Rick Manning
James Brodie
Jim Matthews

SEED CLEANING PLANTS:

ALLIANCE
Rick Manning
Gerald Kuefler

FORESTBURG
Gary Matthiessen
Gunnar Albrecht

LOUGHEED
Jim Matthews
James Brodie

SEDGEWICK INTER-MUNICIPAL DEVELOPMENT STRATEGY COMMITTEE
James Brodie
Gary Matthiessen

SOIL CONSERVATION APPEAL BOARD
All Council

SUBDIVISION AUTHORITY OFFICER
Jane Dauphinee (Municipal Planning Services Ltd.)

VETERANS MEMORIAL HIGHWAY ASSOCIATION
James Brodie
Gerald Kuefler
Rick Manning (Alternate)

WEED CONTROL APPEAL COMMITTEE
All ASB Members at Large